#14
New York, a pezsgő város

New Yorkban nincs középút. Itt nem ismerik a „hát, nem is tudom”-ot. Itt csak igen és nem létezik, azok is villámgyorsan és határozottan! Új látogatóként egy-két napot még tétovázhatsz, eltévedhetsz, bámészkodhatsz tátott szájjal. De aztán össze kell szedned magad és fel kell venned a tempót! Ha nem, végérvényesen elveszel, és a legrosszabb, ami megtörténhet veled: a 17 ezer étterem és étkezde városában „éhes” maradsz. (Persze képletesen…) Vagy visszavonhatatlanul megkedveled, vagy soha többé nem kérsz belőle.
Ez a zajok, a rohanás, az energia, a különlegességek, a kulturális, a kulináris élmények és a gyorsan élők városa. Még az időszámítás is más. Létezik a „New York minute”, amit el kell kapni ahhoz, hogy túléld. Itt az egy perc kevesebb, mint 60 másodperc. A város állandó rohanásban van, minden egyes nap, minden egyes órájában és percében millió dolog történik. Ha nem akarsz elszédülni, ez idő szerint kell élned: minden lehetséges dolgot egyetlen pillanatba sürítve.
A város soha nem alszik. Éjjel egykor, kettőkor betérhetsz egy könyvesboltba, lemezeket válogathatsz, leugorhatsz a sarki zöldségeshez. Hajnalban már megveheted a friss újságot is, hogy megtudd, mennyi mindenről maradsz majd le. Követhetetlenül sok a program.
New York mindenkinek ismerős, hiszen számos sikerfilmnek nyújtott hátteret. Híres a felhőkarcolóiról, különleges madártávlatáról, múzeumairól, modern művészetéről; az üzleti, a divat- s a reklámvilág fellegvára. Elvileg bárhol összefuthatsz egy világsztárral, csak légy résen, ismerd fel és hidd el, hogy ő az! Mert általában Ő az…
New York (hivatalos nevén City of New York) az Amerikai Egyesült Államok legnépesebb városa. Több félszigeten és szigeten, illetve részben a szárazföldön fekszik az Atlanti-óceán nyugati partján. 5 városrészből áll - Manhattan, Queens, Bronx, Brooklyn és Staten Island. Csak Manhattanben annyi ember lakik, mint Budapesten. És Manhattan csak egy pici része New Yorknak. A City a legszerényebb becslések szerint is több mint nyolcmillió ember otthona.

A legtöbb látnivaló kétség kívül Manhattanben van. A legolcsóbb módja a városnézésnek az, ha csak sétálunk az utcákon. Mielőtt bárki tömegközlekedésre adja a fejét jobb, ha vesz egy várostérképet. A legtöbb buszjárat egyszerű útvonalon közlekedik: vagy észak-déli, vagy kelet-nyugati irányban. A buszok a gyakori dugók miatt lassúak, városnézésre viszont tökéletesek. Az autóvezetés New Yorkban életveszélyes. A motorosok száguldoznak a zsúfolt utcákon, ingyenes parkolás nincs, szabad parkolóhely is csak elvétve, a tilosban várakozókat viszont pillanatok alatt elszállítják. Itt mindenki metrózik. A metró non-stop, Manhattan valamennyi nevezetességét érinti, olcsó és gyorsabb a taxinál.
Ha valaki New Yorkban jár, feltétlenül meg kell néznie az alábbiakat:
1. Természettudományi Múzeum. Több mint 36 millió kiállítási tárgyával a világ legnagyobb történeti múzeuma. Lenyűgöző dinoszaurusz-csontvázak, egy 94 láb hosszú kék bálna, az 563 karátos Star of India zafir és a 4,5 milliárd éves Ahnighito meteorit csodálható meg.
2. Bronx Zoo. Az ország legnagyobb városi állatkertje 4000 állatnak ad otthont.
3. Central Park. Ide menekül a beton, és üveg dzsungel elől mindenki, aki egy kis feltöltődésre vágyik. New York leghíresebb közparkját Frederick Law Olmsted és Calvert Vaux alakította ki 1856-ban. A Central Park egyébként pont olyan, mint amilyennek a filmekben látszik: takaros, tiszta, sok kis tematikus hellyel, kerttel, ligetekkel, sok kocogóval és rengeteg mókussal. Valószínű itt született Woody Allen szállóigévé vált kijelentése: ,,Vessetek a mókusok elé!,”.
4. Modern Művészetek Múzeuma. A négyszintes épület egy gyönyörű kert köré épült. A XX. század valamennyi neves művésze helyet kapott: Van Gogh, Picasso, Matisse, Warhol.
5. Guggenheim Múzeum. Kívülről egy nagy spirálra hasonlít. (Frank Lloyd Wright tervezte) A kortárs művészek alkotásai kaptak itt helyet, köztük több mint húsz Picasso-kép.
6. Szabadság-szobor. A város jelképe, a Lady Liberty hatalmas népszerűségnek örvend, az 1986-os felújítása óta. Mivel mindenki látni akarja, előfordul hogy órákat kell várni míg megkezdhetjük a 10 emeletnyi liftezést, és 12 emeletnyi lépcsőzést a koronába.
7. Rockefeller Center. A 19 épületet magában foglaló komplexum a város közepén áll. Itt találjuk decemberben a város gigantikus fenyőfáját is.
8. Empire State Building. Ma már ugyan nem a földkerekség legmagasabb épülete, de 1931-es megnyitása óta a világ egyik legkedveltebb felhőkarcolója. Az amerikaiak nagy becsben tartják King Kongot: ő tette ugyanis világhíressé az Empire-t, emlékezetes mászásával.
9. New York egyik leglátványosabb éjszakai helyszíne, a Times Square, a színház rajongók feltétlenül látogassanak el ide.

10. Wall-streetnek sajátos hangulata van. Nagyon helyi. A felhőkarcolók dzsungele. A nap szinte sosem süt be. Az utcákon őrülten rohanó öltönyösök, kosztümösök cikáznak, nem is tudni ki honnan jön és hova megy, egy biztos: rohan. A magas épületek sűrűjéből egyszer csak elénk tárul a feltűnően üres placc, a World Trade Center Ikertornyainak helye. Rémisztő látvány. Némán áll mindenki és mered a kerítésen túlra. A helyén, a Ground Zerónál emlékhely található. A másik dolog, ami Manhattanben szeptember 11-re emlékeztet: a tűzoltóautók, rajtuk a meghalt bajtársak nevei. Az ikertornyokat ért terrortámadás az ott lakók többségének életét gyökeresen megváltoztatta. Elgondolkodtak az élet valódi értemén és a múlandóságon… Egy érdekes adat: 20 %-al több gyermek született kilenc hónappal a tragédia után, mint általában…

New York persze organikusan fejlődő város volt mindig is, idővel pedig egy meglehetősen sokarcú metropolisz lett belőle. Sokszínűsége a leglátványosabban a Greenwich Village városrésznél érzékelhető. Nem csak olyan érzése van az embernek, hogy egy másik városba lépett hirtelen, hanem mintha egy földrészt utazott volna, egészen egy angol kisvárosig. Ez az egyetlen városrész, ahol az utcákban is fasorok vannak. New York többi részén maximum a városi parkokban találkozni növényzettel. Village arról is híres, hogy itt játszódik a Jóbarátok, és itt él a sexi szingli, Carrie Bradshaw is.
Szólni kell a Bronx-ról, ahol a Yankees éjszakáról éjszakára erősíti a New York-iak önbecsülését, s ahol az utcán járni életveszélyes. A huszas évektől kezdve Manhattan északi része folyamatosan pusztult le, átváltozott az olcsó, lepukkant ingatlanok mekkájává és teljes egészében fekete negyeddé vált.
New Yorkban valahogy mindenkinek nagyobb a szabadságérzete. Itt életstílus a szabadelvűség, és a különcség. Szabadabban öltözködnek, gondolkodnak, viselkednek, összetéveszthetetlen angolt beszélnek, hadarnak, rohannak és lazán Nagy Almának becézik városukat. Közben pedig lépten nyomon belevesznek a New York minute-be.
Tetszett a cikk? Küldd el az ismerősődnek!Hozzászólok!