#24
Lübeck - a Hanza városok királynője
A Trave folyó partján fekvő Lübeck, Schleswig-Holstein szövetségi tartomány második legnagyobb városa, 1143-ban alapította Holstein grófja. Itt található Németország legnagyobb Balti-tengeri kikötője. A 14. században a Hanza - szövetség legmeghatározóbb tagjává vált.

A Balti-és az Északi-tenger partján elhelyezkedő városok gazdasági jólétét a tenger adta. A városok vezetői és a nagyobb kereskedőházak tulajdonosai felismerték, hogy ezt az óriási előnyt úgy lehet még tökéletesebben kihasználni, ha az egyes városok szövetségbe tömörülve intézik kereskedelmi ügyeiket. Az így formálódó szövetség megalakulását hivatalosan, 1159-re teszik a történészek. Hanza-szövetség óriási bevételei a tengeri hajóforgalomból származtak. A kelet-nyugati irányú kereskedelemben részt vevő hajók kötelesek voltak kikötni Lübeckben. A város a kereskedelem révén kimaradt a nagyobb háborúkból, így a pusztításokat is megúszta. A II. világháború alatt Lübecket érte az első brit légitámadás Németországban. Az 1942. március 28-i bombázás és az azt követő tűzvész elpusztított három templomot és az óváros egy részét is. A szövetséges csapatok először itt próbálták ki a szőnyegbombázást egy város lakónegyedén. Akkoriban 301 halott volt és 15 ezren maradtak fedél nélkül. A lübecki óváros 1/5-ét pusztították el ezen az éjszakán.
Lübeck nevével kapcsolatban három fogalmat illik ismerni: a Hanza szövetség, Holstentor és a Nideregger marcipán.

Amikor Johann Georg Niederegger 1806-ban megalapította kis cukrászdáját, talán még maga sem gondolta, hogy neve világszerte ismert lesz. Sőt! Sokan automatikusan Lübeck városáról is a marcipánra asszociálnak. Az Irodalmi Nobel-díjas Thomas Mann, aki amúgy a város híres szülötte, azt írta a "gyomrot terhelő, geil" marcipánról, "a hárem szülöttjéről", hogy receptje nyilvánvalóan Velencéből került a lübecki Niederegger kezébe. Lehet ebben is valami, de okirat bizonyítja, hogy Lübeckben már 1530-ban is volt marcipán, de egészen a XVIII. századig csak gyógyszernek tekintették és patikákban árulták. Niederegger mester által készített marcipán azonban annyira finom volt, hogy rövid időn belül nemcsak a városban, hanem világszerte megkedvelték. Niederegger név nemcsak mint márka lett fogalom, hanem mint Lübeck exportjának slágercikke is. Éppen ezért Lübeckben járva vétek lenne kihagyni a Városházával szemközt lévő Café Niedereggert, ahol külön marcipán-szalont is kialakítottak és a kóstoló mellett a marcipán-készítés rejtelmeibe is beavatják a vendégeket. Ha már megemlítettük a Városházát emellett se menjünk el csukott szemmel!
Lübeck valódi szimbóluma a Holstentor, amely az egykori négy városkapu egyike, a középkori várfalrendszer része. Az 1464 és 1478 között épített városkapu a késő középkor leginkább ismert és a legjobb állapotban fennmaradt városkapuinak egyike. A hatalmas, büszkeséget sugárzó épületben ma múzeumok és kiállítótermek kaptak helyet.

Lübecket a németországi kalandorok sokszor nem veszik számításba, mondván igen messze van, pedig ez igen hibás döntés. Bár így, a nyugodt sétákra vágyók és a középkori építészetért rajongók önfeledt napokat tölthetnek itt, hiszen sokkal kevesebb a turista, mint délebbre. Óvárosa romantikus séták kitűnő helyszíne. A kétszintes, hetyke tetős, vörös téglás házak tövében rengeteg kis pad kávézó, pihenő várja a szerelmeseket. Itt könnyen találunk olcsó szállást és van néhány kevésbé drága étterem is.

A város felfedezését érdemes a régi kikötőben kezdeni, ahol a parton sorakozó házak tökéletes állapotukban őrzik azoknak az időknek a hangulatát, amikor a rettegett és szigorú Lübeck minden Balti-tengeren átutazó kereskedelmi hajót beirányított a kikötőjébe és jó alaposan megvámolt. A kikötőben található a Kikötő Múzeum, ahol több mint 20, különböző korokból származó eredeti vitorlás hajót csodálhatunk meg. A kikötőből indulnak kisebb turistahajók, amelyekkel a szigeten lévő belvárost hajózhatjuk körül. Lübeck régi negyede nagy templomairól és gótikus téglaépítészetéről híres. Többek között a sajátos építészeti stílusának a Backsteingotic-nak, azaz a nyerstégla gótikának köszönhetően az UNESCO Lübeck óvárosát felvette a Világörökség helyszínei közé.

Ha a németországi gótikus építészetről van szó, a hozzáértők azonnal 3 emléket neveznek meg: marburgi Szent Erzsébet-templom, kölni dóm és a lübecki Mária-templom. Ez utóbbi valóban a gótika csodája. Hatalmas boltozatok, egekbe törő tornyok, csipkézett díszek. Meseszép és fenséges. Néma csodálatra készteti az arra járókat. A Mária Templom harangja a II. világháborús bombázás éjszakán esett le, s a lakosok otthagyták darabjait a következő felirattal: "A háború és az erőszak ellen." Az építészeti örökségek közül mindenképpen érdemes megnézni a 13. században épült városházát, amely az egyik legrégebbi és legnagyobb ilyen jellegű épület Németországban.
Az irodalom szerelmeseinek szinte kötelező program tiszteletüket tenni Thomas Mann szülőházába, a Buddenbrook-házba (Mengstrasse 4.), mert fantasztikus időutazásban lesz részük. A földszinten egy pillanatra visszacsöppennek a Mann család életébe, az emeleten, pedig átélhetik a nagy sikerű Buddenbrook ház jeleneteit. Thomas Mann, a nagy sikerű regényben, a Buddenbrook-házban egy ottani – nem létező – család történetét beszéli el.
Esterházy Péter víziója szerint Thomas Mann kebabot majszol a Holstentor tövében. Érdekes meglátás, de mindenesetre benne van egész Lübeck…
Tetszett a cikk? Küldd el az ismerősődnek!Hozzászólok!