#26
John Ronald Reuel Tolkien: A Gyűrűk ura I-III.
Három gyűrű ragyogjon a tünde-királyok kezén,
Hét a nemes törpök jussa, kiknek háza cifra kő.
Kilencet halandó ember ujján csillantson a fény,
Egyet hordjon a Sötét Úr, szolganyájat terelő,
Mordor éjfekete földjén, sűrű árnyak mezején.
Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen,
Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen.
Mordor éjfekete földjén, sűrű árnyak mezején.
Frodó Gandalf utasítását követve útra kelt Brí felé, majd Völgyzugolyba jut. Többször is ujjára húzta a gyűrűt, s e tisztalelkű hobbit előtt ekkor megjelenik a Szauron szeme.

Ritka jelenség, ha egy könyvnek nincs kárára a hollywoodizáció. A Gyűrűk ura elragadó tündérmese, amely történetesen próza formájában nyilvánult meg, ám igézetes ereje túlmutat a műfaji-formai korlátokon. Olyan történet, melyet a tűz körül volt szokás mesélni több száz és ezer éve még, mert a legősibb és legelemibb emberi szomjúságot van hivatva oltani, a mese iránti jogos és örökké tartó igényünket. Egyszerű és kristálytiszta mese, a naiv eposzok és lovagi költemények egyenes ági leszármazottja, ugyanazzal az elementáris erővel hat papíron, mozivásznon, szóban és gondolatban.
A történet lényegét képező utazás, vándorlás és keresés jól ismert motívumok a Grál- vagy Arthur-mondakörből, hasonló kalandok, mitikus történetek teszik érdekessé e három részből álló, nagy lélegzetű regényt is. Jó és Rossz ősi, megnyugtató küzdelme zajlik a mitikus múltban, amikor a világ sorsát még ember előtti, ádáz, ősi erők képviselték.
Az események, minden látszólagos bonyolultságuk ellenére könnyen követhetők, a cselekmény jól érzékelhetően nagyobb tömbökre tagolódik. A főhős Frodó a félszerzetek, tündék, féltündék, törpök, emberek és az erdő öregjeinek különös szövetségében hosszasan bolyong és teljesíti feladatát. Nem riasztja veszedelem, noha akarata ellenére kényszerül a sok szenvedéssel, önfeláldozással járó hőstettek végrehajtására.

Az első kötet, A Gyűrű Szövetsége a békés hobbitok és a Mordor uralta Fekete Föld konfliktusát meséli el, illetve a kulcsfontosságú Egy Gyűrű végzetes hatalmát, melyet Szauron, a Sötét Úr alkot meg a Végzet Hegyének tüze segítségével, Középfölde meghódítására. A Jó kisebbségbe szorult erői szövetségre lépnek a nagy mágus, Gandalf vezetésével. A két torony címet viselő második kötetben Középföldén a fenyegető veszedelem tovább fokozódik, a nagy Gyűrűháborúra pedig az utolsó kötetben, A király visszatér-ben kerül sor. Az olvasó pedig feszülten követi a Gyűrű útját a könyvborító belsejében okosan elhelyezett térképen, képes és elolvassa mindhárom vaskos kötetet, annyira izgul. Íme a mese embergyemekre gyakorolt mágikus hatása!

A Gyűrűk ura eredetileg nem gyerekkönyv, bár egyszerre több közönséghez is szól, amelyek között a gyerekek is szerepelnek. Valószínűtlen azonban, hogy azon amerikai társadalmi mozgalmak volnának a címzettek, akik az ellenkultúra részesei. A háborúellenesség, a környezetvédelem, a hippik és a New Age tagjai egyaránt saját értéket látnak benne, noha Tolkien világosan kijelentette, művének semmiféle belső rejtett jelentése nincs. Ám az olvasónak a szöveggel folytatott értelmező munkája nem ellenőrizhető.
Tetszett a cikk? Küldd el az ismerősődnek!Hozzászólok!