#18
Lovaglás - Összhang ember és állat között
A lovaglás mély egymásrautaltsági viszony ember és ló között, ezért ezt a sportot csupán olyanoknak ajánlhatom, akik képesek szeretni az állatokat, figyelni rájuk és legalább egy kicsit megértik a jelzéseiket. Ha már a lovaglás mellett döntött valaki, számos lehetőség közül válogathat: a hobbilovaglástól a versenyekig, a kezdő szinttől a profiig mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Testben és lélekben is fejleszt, erősít, sőt terápiás céllal is alkalmazható.

Körülbelül ötezer évvel ezelőtt az ember rájött, hogy a vándorló életmódjához szükséges eszközök szállítására és a vadászatban is kiválóan társa lehet a ló, ezért háziasította. Később a végtelen pusztákat lovaik hátán hódították meg a nomád népcsoportok, köztük az ősmagyarok, akiknek hátrafele nyilazó, lovas harci technikájától egész Európa rettegett. A harcmodor és a sikerek számos legendát szültek, amelyekből az utókor pontosabb képet kaphatott a használt eszközökről és felszerelésekről is. A 18. században a magyar huszárság létrejöttével ismét nagyobb hangsúly helyeződött a lovas hagyományra. Napjainkban a Hortobágy, a csikósok, felszerelésük és különféle mutatványaik tipikus magyar jelképeknek számítanak.

Akár a hagyományok ápolása végett, akár sportolási, akár kikapcsolódási céllal választja valaki a lovaglást, mindenképpen jó döntést hoz. Legfontosabb előnye, hogy kiválóan fejleszti az izomzatot, különösen a comb-, hát-, láb-, és hasizmokat. Mindezek mellett még számos olyan izomcsoportot és ízületet is megmozgat, amit más "hétköznapi" sport nem, így egy kiadós lovaglás után garantált az izomláz. A szabad levegőn végzett tevékenység javítja a vérkeringést, és jó közérzetet biztosít. A pozitív fizikai hatások mellett nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt sem, hogy a lovaglás kölcsönös kiismerést és figyelmet igényel, ezáltal javítja a lovas koncentrációs képességét és gyorsítja a reflexeit. Ma már az is bizonyított tény, hogy az állatok - így a lovak közelsége is - elősegíti a bizonyos betegségekből való felépülést, és javítja az immunrendszert.

Ha a fent említett előnyök meggyőztek, és szeretnéd kipróbálni ezt a csodálatos sportágat, könnyen megteheted. Nem szükséges átlagon felüli fizikai kondíció, nem kell előtte hosszasan edzeni, elég, ha lélekben ráhangolódsz a dologra. Több mint valószínű, hogy a lakóhelyedhez közel is találsz lovardát vagy lovas klubot, így nem kell messzire utaznod az élményszerzéshez. 4-6 éves kortól akár százéves korig bárki lovagolhat, azonban az extrém túlsúly akadályozó tényező. Az alapokat - például a nyereg, kantár felszerelése, az alaplépések és módszerek - érdemes tapasztalt lovastól vagy oktatótól elsajátítani, de ezután akár autodidakta módon is fejlesztheted magadat. A bőséges lovas szakirodalom segítségedre lesz ebben. Ha csak hobbi szinten szeretnéd űzni a tevékenységet, még a pénztárcádat sem terheli meg túlzottan. A profi szintű lovaglás, az állat tartása, és a versenyekre való felkészülés azonban már jóval megterhelőbb anyagilag! A nyeregbe pattanva azonban a szórakozás garantált, és a manőverek megtervezésében és kivitelezésében szárnyalhat a fantáziád.
Mielőtt bárki belevágna a kalandba, tartsa szem előtt azt a tényt, hogy a ló nem gép! Bizalmát ki kell érdemelni, nagyfokú törődést igényel, és érdemesebb együttműködni vele. Tartása mindennapi gondozással, sok munkával jár. A lovak különösen érzékenyek az élelem minőségére és mennyiségére.
Felszerelés:
Ha tanfolyam keretében vagy lovardában sajátítod el a sport alapjait, akkor a szükséges felszerelés nagy részét (pl.: nyereg, szíjak, lovas ostor stb.) biztosítják számodra.
Amit mégis érdemes beszerezni:
- egy pár kényelmes lovaglócsizma,
- lovaglózakó,
- egy pár erős lovas kesztyű.
Ahol kipróbálhatod:
Az ország számtalan pontján, lovardában, lovas táborokban, lovas panziókban, lovas wellness-hotelekben. Egy-két tipp: Ópusztaszer, Sopron-Harka, Szilvásvárad, Budapest, Csesznek, Gödöllő, Isaszeg, Zsámbék, Tahitótfalu, Csemő, Veresegyház, Csobánka, Lajosmizse, Enying, Tiszavasvári, Nagyvázsony, Zalacsány, Keszthely.
Tetszett a cikk? Küldd el az ismerősődnek!Hozzászólok!